لوله داربست

لوله داربست چیست ؟ و چه کاربردی دارد ؟

images 4 1داربست یک سازه فلزی موقتی می باشد که برای دسترسی به نقاط دشوار در ارتفاعات و  به هنگام ساخت یا تعمیر ساختمان‌ها و یا دیگر سازه‌ها استفاده  میشود.

لوله داربست ها که از فلز و یا چوب  ساخته می‌شوند گاها به عنوان تکیه‌گاه برای بخشی از دیگر سازه‌ها هم استفاده می‌گردد. ساخت لوله داربست ها مهارت ویژه‌ای نیاز دارد به این دلیل که در صورت فروریختن یک داربست خطر تلفات جانی بسیار زیاد است.

لوله داربست های فلزی معمولا بصورت لوله های ۶متری،۳متری و قالب و بست تشکیل می گردند. ولی چون ساختمانها در متراژهای مختلفی ساخته شده اند لوله هایی با متراژهای کوچکتر وبزرگترنیز در نصب داربست کاربرد دارند. یکی از ویژگی های داربست خوب داشتن فاصله مناسب با بدنه است که این مورد یکی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت داربست می باشد..

 

لوله داربستی یکی از پرکاربردترین لوله های درزدار است. لوله داربستی به دلیل استفاده در نما و داربست و سازه های کم فشار به لوله داربستی معروف شده اند که یک تجهیز مهم در پروژه های عمرانی شناخته می شود.

این لوله نیز همانند لوله های درزدار دیگر از خم کردن ورق فولادی در دستگاه های نورد و سپس جوشکاری درز لبه دو ورق تولید می‌گردد به همین دلیل قیمت لوله داربستی بر پایه قیمت ورق سیاه تعیین می‌شود.

جهت اجرای لوله داربستی به بست و اتصالات داربستی نیاز است. این کار به کمک پیچ و مهره انجام می شود و به راحتی قابل باز شدن هستند بنابراین پس از پایان پروژه امکان استفاده مجدد از آن ها وجود دارد. در داخل این لوله ها هیچ گونه سیالی عبور نمی کند و به هیچ عنوان برای تست آب یا گاز از آن استفاده نمی کنند. از لوله داربستی تنها برای مصارف صنعتی و ساختمانی استفاده می شود.

images 3انواع لوله داربستی

لوله داربستی دارای قطر ½ 1 اینچ معادل تقریبا 5 سانتی متر (48.3 میلی متر) است. به همین دلیل لوله داربستی با نام لوله 5 نیز شناخته می‌شود.

تفاوت لوله های داربستی در ضخامت آنها است. این لوله ها در سه ضخامت 2، 2.5 و 3 میلی متر ساخته می شوند. لوله داربستی 2 میل به لوله داربستی سبک، لوله داربستی 2.5 میل به لوله داربستی معمولی و لوله داربستی 3 میل به لوله داربستی سنگین معروف است.

طول این لوله ها در زمان تولید 6 متری هستند اما می توان طبق نیاز کارفرما آنها را به طول های مختلف برش زد.

 

 داربست ها لوله های فلزی می باشند که هم به عنوان چهارچوب و حفاظ برای ساختمان سازی و هم برای انتقال گاز و مواد مایع و بسیاری موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

قطر داربست های فلزی 4 میلی متر می باشد. داربست ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از: داربست فلزی، داربست چوبی، داربست پایه دار، داربست مثلثی، داربست چکشی و داربست معلق. برای اینکه بتوان لوله های داربست را بر روی هم سوار کرد، به لوازمی نیاز می باشد که شامل: لوله های افقی، لوله های زیر تخته ای، شمع مایل، لوله های مهار و ستون می باشد.

افرادی که شغلشان ساخت و ساز می باشد، بهتر است از لوله هایی استفاده کنند که کیفیت بالایی داشته باشد تا بتوانند مدت طولانی از آنها استفاده کنند به همین دلیل پیشنهاد می شود از لوله داربست های نو استفاده نمایند.

 در هنگام نصب داربست باید به نکاتی توجه کرد که در ادامه به ذکر آنها می پردازیم:
داربستی مناسب است که شما بتوانید پایه های آن را در یک خط مشاهده کنید.
پایه های عمودی داربست نقش مهمی در مستحکم به شمار آمدن داربست ها دارند و فاصله هر کدام از آنها از همدیگر باید 2 متر باشد.
حداقل بار ایمن برای این بستها 53/0 کیلو نیوتن است. بست ها معمولا دارای دو نوع چدنی و فرج هستند.
برای خرید لوله داربست باید به مرکزی مراجع کنید که از کیفیت لوله ها و جنس فلز بکار رفته در تولید آنها اطمینان خاطر داشته باشید زیرا در صورت پایین بودن کیفیت آن ممکن است به خطرات جانی جبران ناپذیری منجر شود.

 

تراز بودن لوله های داربست عمودی : لوله های داربست باید در یک راستا اجرا شوند به صورتی که اگر از یک طرف داربست به لوله های عمودی نگاه کنیم تنها یک لوله دیده شود و مابقی در راستای آن دیده شوند.

فاصله لوله های داربست: فاصله این لوله ها نباید از ۲ متر بیشتر شود.

بست با زاویه قائم: از این نوع بست برای برای اتصال لوله های داربست به صورت عمودی استفاده شود.

لوله های مهار: برای افزایش مقاومت داربست از لوله های مهار استفاده شود.

 

download 4

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *